Для очищення шестерні, що надходить від комбайнів, ховраху використовують пересувну або стаціонарну зерноочисну техніку, а також зерноочисно-сушильні комплекси, у які ворох потрапляє з транспортних засобів, минаючи майданчик струму (УП-20А, ОС-4.5А, ЗАВ-40 и др.).
Всі ці машини вимагають спеціального переобладнання для очищення дрібносемінних культур. Для первинного очищення варення застосовують роздільні та зернові (Б1 і Б2), підсівні та сортувальні (В і Г) решіта з круглими та довгастими отворами. Використовують решіта з отворами наступних діаметрів (мм): Б1 — 2,5-3,5; Б2 — 4,0-5,0; В — 1,0-1,2; Г — 0,9-1,0.
Після первинного очищення насіння промислового призначення здають на перероблення. З'єднаний матеріал додатково очищають і сортують. Для цього застосовують такі решіти з отворами: Б1 — 01,7; Б2 — 02,0; В — □ 1,0; Г- □ 1,1—1,2.
Для очищення та сортування використовують також машини «Петкус-Селектро» (К-218), що мають набір решіт для дрібносимних культур.
За вологості насіння понад 12% необхідне їхнє сушіння. Для цього використовують підлогові сушарки М-819, бункера активного вентилювання та інші сушарки з попередньою герметизацією. Щоб насіння ріпаку не провалювалося, на підлогових сушарках і в бункерах активного вентилювання встановлюють металеві сітки з діаметром отворів 0,8-1,0 мм.
Внимание! |
Для сушарок шахтного типу рекомендується температура теплоносія +50 °C за вологості насіння 14 — 16%; +45 °C — за 16,1 —18%; +40 °C — за вологості 20%.
Часто доводиться прибирати насіння з підвищеною вологістю й температурою. Якщо вологість насіння в разі обмолоння не перевищує 12%, але вони нагріті сонцем у валках до +25-30 °C, то для надійного зберігання їх потрібно охолодити. Якщо насіння надходять із поля вологими, необхідність сушіння можна відтягнути на кілька днів вентиляцією. Висушені насіння спрямовують на зберігання без охолодження. Водночас вміст вологи, особливо під час сушіння в бункерах ОБВ-100, може бути на периферії на 1-2% вищим від необхідного рівня (8-8,5%). Через кілька годин, коли вміст вологи в насінні вирівнюється, можна почати їх охолодження.
Під час штучного сушіння необхідно враховувати такі особливості:
- температуру насіння підтримувати на нижчому рівні;
- масу інтенсивно перемішувати, щоб не створювалися «гарячих зон»;
- після сушіння семена охолодити або засипати у холодне приміщення;
- забезпечити стійкий потік повітря, що протікає через насіння ріпаку.
Нагрівання зародка насіння до температури +50-60 °C веде до втраті життєздатності. Такі насіння ріпаку після декількох місяців зберігання придатне тільки для виробництва низькоякісних мастил.
Насіння ріпаку та сурепиці зберігають у знезаражених приміщеннях. Кожну партію насіння, упаковану в мішки, укладають окремими штабелями на піддони або дерев'яні настили на відстані не менш ніж 15 см від підлоги, а під час зберігання в кам'яних, цегляних і бетонних приміщеннях — не менш ніж 40 см. Довжина штабеля визначається розміром складської площі та величної партії. Висота штабеля — не більш ніж чотири ряди мішків, ширина — не більш ніж довжина двох мішків. Проходи між штабелями, а також між стінами мають бути не менш ніж 0,7 м.
Внимание! |
Конструкція сховища не має допускати потрапляння вологи та витоку насіння. Навіть невеликі наскрізні отвори призводять до відчутних втрат, позаяк насіння легко перекочується. Необхідний контроль за вмістом вологи та температурою за допомогою системи датчиків температури або металевих стрижнів у центрі вороху. Мають вентилювати насіння, щоб запобігти просуванню вологи всередину вороху, охолодженню насіння, знизити активність комах і ріст грибів. У разі вентиляції можна використовувати штучне підігрівання повітря на +10-20 °C, що знижує його відносну вологість і пришвидшує швидкість сушіння.
- Ціна: Ціну уточнюйте