Найпоширеніші та шкідливі хвороби рапса та сурепиці — чорна ніжка, фальшива мурошниста та мурошниста роса, сіра гниль, альтернаріоз і кліма, а на озимих культур, крім того, бактеріоз коренів і снігова цвіль.
У захисті рапса та сурепиці від хвороб провідна роль належить агротехнічним прийомам, своєчасне та спрямоване застосування яких дає змогу неабияк знизити шкідливість захворювань.
Інфекційний початок хвороб зберігається в ґрунті та на рослинних залишках, тому дотримання чергування культур у севооборі зі видаленням полів ріпаку та сурепиці не менш ніж на 1 км від минулого задніх сесій сприяє пізнішому зараження рослин.
Раннє запалення полів під ріпак і сурепицю з глибокою закладенням післяубиральних залишків веде до їх розкладання й часткового очищення полів від збудників хвороб.
Передпоєве вирівнювання й ущільнення ґрунту запобігає розвитку бактеріозу, а також сніжній цвілі та кліні в місцях застоювання води. Добрива необхідно вносити в збалансованих кількостях, позаяк надмірні норми азотних добрив збільшують шкідливість бактеріозу коренів і снігової цвілі та знижують стійкість рослин до інших захворювань.
Вапняння кислих ґрунтів сприяє зниженню шкідливості чорної ніжки східців і кілки ріпаку та сурепиці.
Своєчасне прибирання врожаю та сушіння насіння запобігають їх зараєнню хворобами, пліснявінню на струмах і під час зберігання. У сирому зерні розвиток хвороб призводить до втрати схожості насіння, зниження якості зерна та продуктів його перероблення.
З хімічних заходів боротьби з хворобами необхідні протравлювання насіння за один-два місяці до посіву й оброблення полів фунгіцидами. Для знезараження насіння від збудників хвороб, запобігання пліснявінню насіння в ґрунті та розвитку чорної ніжки сходів застосовують 65%-й с. н. фентіураму або 80%-й с. П. ТМТД (3 кг препарату на 1 т насіння). Ефективність протравників неабияк підвищується під час використання полону коутворювального препарату — водного розчину натрієвої солі карбоксиметилцелюлози (НаКМЦ). Норма витрати — 0,1-0,2 кг/т насіння, або 2,5 л робочої рідини на 1 т насіння.
Проти помилкового борошнистої роси й альтернаріозу рапса та сурепиці ефективна обробка посівівів 75% мс. н. полікарбацину або 80% с. н. цинеба (2,4 кг/га). Перший раз обприскують на початку появи захворювання, потім — за сигналами пунктів сигналізації та прогнозів, припиняють оброблення не пізніше ніж за 20 днів до збирання врожаю.
Проти борошнистої роси, на початку появи захворювання, застосовують 1% розчин колоїдної сірки (2-4 кг/га препарату). За потреби обприскування повторюють, останній раз — не пізніше ніж за 5 днів до збирання врожаю.
Для обприскування використовують наземну апаратуру з витратою робочої рідини 400-600 л/га.
»» Збільшити | Чорна ніжка Збудили захворювання — напівпаразитні гриби й бактерії, які містяться в ґрунті, на насінні та на рослинних залишках. У виходів чорниця коренева шийка, коріння і стебла витончені, іскристуються, рослини жовтіють і полягають, у разі сильного ураження рослини гинуть. Корнева система рослин недорозвита. Шкідливості хвороби сприяють надлишок вологи, кислий ґрунт, утворення кірки на її поверхні під часходів, висока температура та інші несприятливі умови. |
Яровий ріпак і сурепиця
Озимий ріпак і сурепиця
Фальшива борошниста роса
Яровий ріпак і сурепиця
Озимий ріпак і сурепиця
Грибне захворювання. На листі озимового ріпака може проявлятися ще восени у вологу погоду. Навесні розвиток перопорозу триває. На листі, а пізніше і на стручках з'являються жовтуваті розпливчасті плями, з нижнього боку яких утворюється брудно-фіолетовий пліснявий наліт. Плями зливаються, зменшується асиміляційна поверхня листя, рослини відстають у рості. У разі сильного ураження стручки бувають недорозвиті, іноді зовсім не утворюють насіння. Недобір врожаю зеленої маси ріпаку та сурепиці може досягати 20-25%, насіння — 10-15%.
Джерело інфекції — рослинні залишки та насіння, у період вегетації спори гриба переносяться на здорові рослини вітром, краплями дощу. Шкідливість хвороби зростає у вологу помірно теплу погоду.
Мучнева роса
Яровий ріпак і сурепиця
Озимий ріпак і сурепиця
Найчастіше вражається оимовий ріпак. На стеблах і верхній стороні листя утворюється ббілуватий павутинний наліт із літніми спорами, пізніше на поверхні уражених органів з'являються темно-коричневі плодові тіла з зимовими спорами. Упродовж вегетації хвороба поширюється літніми спорами, навесні — перезиманими.
Збудник хвороби — гриб — зберігається на зимуючих рослинах у формі грибниці та плодових тіл.
Сіра гниль
Озимий ріпак і сурепиця
Збудник — гриб Ботрітіс. Перед дозріванням на стеблах, частіше в нижній частині, утворюються сірі щільні плівки грибниці завдовжки до декількох десятків сантиметрів, іноді охоплюють стебла по всьому колу. ражати зелені рослини викликає передчасне дозрівання стручків, насіння в них легковаге, несхоже. У вологу погоду вражають також квіткові бутони, осі суцвіть і квіточки. На тканинах утворюються щільні сплетіння грибниці — склероції, які зимують у насінні та в ґрунті та є джерелом інфекції. Можуть зберігати життєздатність до 3 років і більше.
Альтернаріоз (чорна плямистість)
Яровий ріпак і сурепиця
Озимий ріпак і сурепиця
Гриб вражає всі хрещаті кормові культури. На підсем'яздовжньому коліні та насіннядолях з'являються чорно-бурі, різко окреслені плями та штрихи, які надалі зливаються й можуть викликати загибель відходів. У дорослих рослин вражається листя, стебла та стручки. Болісні стручки стають крихкими, деформуються, передчасно лопаються, несхрещене насіння висипаються або зморщуються всередині стручків, у вологу погоду насіння гниє.
Сира тепла погода та загущення насічених посівів підсилюють шкідливість альтернаріозу. Інфекція зберігається в ґрунті, на рослинних залишках і хрещатих бур'янах.
Кіла
Яровий ріпак і сурепиця
Озимий ріпак і сурепиця
На рапсі та сурепиці в СРСР трапляється рідко. На коренях уражених рослин утворюються нарости та здуття різних розмірів. Лікарські рослини жовтіють, відстають у рості та гинуть. Нарости згинають, що містяться в них спори потрапляють у ґрунт, де можуть зберігатися 4-5 років. Рослини можуть заражатися в будь-якому віці. Найшкідливіша клинка на кислих зігнутистих перевологих ґрунтах. Зберігається гриб у ґрунті, на рослинних залишках культурних рослин і хрестоцвітних бур'янів.
Бактеріоз коренів
Розвивається на озиму рапсі та сурепиці, знижуючи зимостійкість рослин. З осені всередині коренів, частіше всередині кореневої шийки, утворюються порожнини. Серцевина, а потім й інші тканини кореня буреїть. Навесні такі корені ослизняються й розмочуються, розетка листя легко відділяється від коренів, рослини повністю гинуть. Розвиток захворювання сприяють внесення в ґрунт підвищених норм азотних добрив, різкі коливання температури в весняний період, а також посів у дуже пухкий ґрунт. Ущільнення ґрунту до та після посіву, внесення під посів калійних і фосфорних добрив, особливо в смеси з мікродобринами, знижують шкідливість бактеріозу та підвищують зимостійкість рослин. Більш стійкі до болезням сорту озимого ріпака Митницький 2 і Благодатний. |
Озимий ріпак і сурепиця
Снігова цвіль
Захворювання викликають гриби з роду Фузаріум, які перебувають у ґрунті та вражають рослини в несприятливих для їхнього розвитку умовах. Навесні на рослинах озимих ріпаку та сурепиці з'являється біловато-рожевий пухнастий наліт. Хвороби розвивається вогнищами, уражене листя загнують, викликаючи загибель рослин.
Шкідливості снігової цвілі сприяють високий сніговий покрив, затримка танення снігу та тумани.
Озимий ріпак і сурепиця
- Ціна: Ціну уточнюйте